Stance Adria 2024.
Stance Adria 2024.
Ljubav prema automobilima, odnosno oldtajmerima, može se iskazati na razne načine. Stariji uglavnom osuđuju svaki vid prepravki van fabričkih specifikacija, dok sa druge strane, neke nove generacije potpuno fabričke automobile smatraju dosadnima i monotonima, te odlaze u neku drugu krajnost. Ovog puta vam donosimo priču sa jednog ne tako običnog skupa – Stance Adrie. Skupa koji nije za puriste (sa slabim srcem).
Stance Adria se razlikuje po mnogo čemu od skupova na koje smo navikli. Najveća različitost ogleda se u samom mestu održavanja skupa – predivna plaža sa sitnim kamenom u mestu Jadranovo, na hrvatskom primorju. Automobili su gotovo cela dva dana bili izloženi na samoj plaži i dokovima, dok su posetioci i vlasnici automobila mogli da uživaju na plaži uz same automobile. Ovako nestandarno koncipiran skup pruža jednu neverovatnu i prosto nestvarnu atmosferu.
Naravno, ovakav tip skupa nije za svakoga, jer bi se mnogi ljubitelji automobila našli uvređeni načinom na koji su automobili sređeni, ali i prevelikom blizinom slane vode i posetilaca automobilima. Da bi automobil bio primljen na ovaj skup mora biti spušten, imati neke zanimljive i nestandarne točkove, te da se na neki način izdvaja od drugih – npr. bojom, body kit-om, zamenjenim motorom ili prosto da to bude neki netipičan automobil, koji je još netipičnije sređen. Najprostije rečeno, skup je osmišljen tako da okupi i staro i novo, svakodnevno i neočekivano, evropsko i američko, ali najbitnije – nestandarno i unikatno.
Budući da je skup okupio najviše ljubitelja iz okolnih zemalja, dominirali su mahom automobili nemačke proizvodnje. Naravno, najpopularniji su bili Golfovi, od prve do poslednje generacije, iz kojih se uglavnom čula pesma legendarnog VR6 motora. Skoro svaki od automobila na skupu, imao je neku značajnu oznaku na sebi – S, RS, M, GTI i slično. Uz evropske modele, izdvaja se nekoliko veoma retkih japanaca, kao što su Mazda RX-7 FD, Nissan Skyline R32, te Mitsubishi Lancer Evo V i Evo IX. Takođe, naše oči ljubitelja ’80-ih i ’90-ih godina, obradovalo je pojavljivanje jednog Kadetta GSI i Honde CRX, učesnika iz Mađarske, koje su nekako razbile monotoniju Volkswagena i BMW-a. Od zvezda skupa izdvaja se Chevrolet Impala iz 1964. godine, koja je sređena kombinacijom klasičnog low rider i rat stila. Ovaj automobil na prvi pogled ne deluje naročito sređeno, ali njegova patina u kombinaciji sa low rider detaljima ima posebnu čar, pogotovo uzimajući u obzir da se na taj način izdvaja od većine ostalih „prelickanih“ učesnika. Uz to, vazdušno vešanje na Impali je „grublje“ podešeno, tako da podseća na hidraulično, što je takođe jedna od bitnih odlika old school lowridera, a nestandarno je za evropske projekte.
Većina učesnika bila je iz Austrije i Nemačke, našao se i po koji Englez, a bilo je i nekoliko automobila sa balkanske scene, koji se nisu obrukali. Automobili su uglavnom bili opremljeni vazdušnim vešanjem, što im omogućuje da tokom vožnje budu na „legalnoj“ visini, te da mogu da se spuste do zemlje kada su parkirani. Na samom skupu je ukupno bilo preko tri stotine automobila, što deluje kao mala brojka, budući da je bilo prijavljeno više od hiljadu automobila, ali kapacitet plaže jednostavno ne bi mogao da prihvati više automobila. Zato je ostatak Jadranova bio preplavljen automobilima posetilaca, među kojima takođe ima automobila tako sređenih, da se uopšte ne bi obrukali ni da su bili parkirani na samom skupu.
Pored svih autmobila, prijatne vode i lepe plaže, atmosferu je upotpunio celodnevni muzički program. Na bini su se preko dana smenjivali razni DJ-evi, a kako je padala noć, muzika se pojačavala i plesni podium oko bine se polako popunjavao. Na kraju je došlo i do iznenadnog nastupa repera Juicea, čije pojavljivanje je oduševilo gotovo ceo balkanski deo publike.
Osim na plaži u Jadranovu, ovi automobili su mogli biti viđeni u okolini, nekoliko dana pre i posle samog skupa, jer su nekako prirodno, svi iskoristili priliku da objedine skup i letovanje. Čini se da je nekako glavno mesto okupljanja posetilaca i učesnika, van skupa, bilo na benzinskoj stanici Adria Petrol na ostrvu Krk, nedaleko od samog Jadranova. Pored toga što je benzinska pumpa nekako stereotipično mesto okupljanja ljubitelja automobila, ova pumpa je zbog palmi, neonskih svetala, pogleda na more, ali i veličine prostora na kom se nalazi, pružala odličan ambijent za večernje sastajanje nakon napornog dana na suncu i soli.
Pored svakodnevnog nezvaničnog okupljanja na pumpi, organizatori su priredili i nekoliko manjih privatnih skupova, kao promociju i najavu za glavni događaj u Jadranovu. Takođe smo posetili i jedan od tih eventova, a on se održao na rivi u mestu Punat, na Krku. Takođe uz vodu i brodove, dokove i šetalište su krasili samo creme de la creme automobili iz Jadranova.
Bili vi staromodni purista ili ne, voleli tuning ili „fabriku“, ovaj skup, ali i celokupnu atmosferu danima pre i nakon njega, morate lično osetiti. Količina raznolikosti, što automobila, što retkih delova i felni, te načina na koji je sve to iskombinovano, je nestvarna i mora se doživeti. Zato vam savetujemo da lagano spremate kofere za sledeći septembar i da na vreme isplanirate odmor negde na lepom plavom Jadranu!
Autor teksta: Stevan Drakulić
Autor fotografija: Igor Putnik
0 Comments